Efter drygt två års arbete är kajförstärkningen inom Skandiaporten i Göteborg klar. För NCC och Hercules innebär det en viktig milstolpe i ett omfattande och tekniskt krävande projekt.

Bakom milstolpen ligger ett omfattande arbete där NCC tillsammans med Hercules och flera andra specialistkompetenser har förstärkt 700 meter kaj samtidigt som verksamheten i Skandiahamnen har fortsatt. Nu går projektet vidare med sprängning och muddring närmast kajen.
Skandiaporten ska skapa förutsättningar för större och mer djupgående containerfartyg att anlöpa Göteborgs Hamn. På uppdrag av hamnen har NCC förstärkt de västra 700 meterna av den södra kajen i Skandiahamnen. Hercules har på uppdrag av NCC ansvarat för en stor del av grundläggningsarbetena.
Arbetet har genomförts i en hamn där den ordinarie verksamheten pågått under hela projektet. Det har ställt krav på planering, logistik och samordning mellan olika yrkesgrupper och entreprenörer.
För Gustav Åsenhielm, tf projekchef på Hercules, är komplexiteten en av de saker som utmärker projektet.
– Det har varit ett komplext projekt med många olika moment och många aktörer som behövt samordnas. Vi har haft dykare, betongarbetare, markarbetare och våra egna arbeten som ska fungera tillsammans. Det är den typen av projekt som ger oss mycket erfarenhet att ta med i framtiden.
Klimatarbetet har också varit en viktig del av Skandiaporten. Genom åtgärder inom flera delar av projektet har de beräknade koldioxidutsläppen minskat med mer än 30 procent jämfört med projektets ursprungliga beräkning. Även grundläggningen har varit ett område där olika lösningar kring bland annat material och elektrifiering har använts.
För Linus Pålbrink, projektchef på NCC Civil West, har samarbetet mellan de olika kompetenserna varit en viktig del av genomförandet.
– Det här är ett projekt där vi verkligen har varit beroende av att olika kompetenser fungerar bra tillsammans. Samarbetet med Hercules har fungerat väldigt bra och vi har tillsammans löst många utmaningar längs vägen. Det är roligt att nu kunna konstatera att kajförstärkningen är klar, säger Linus Pålbrink.
När kajförstärkningen nu är klar går Skandiaporten vidare med sprängning och muddring närmast kajen. För Hercules återstår vissa arbeten efter muddringen, men huvuddelen av grundläggningsuppdraget är genomfört.
– Skandiaporten är ett av de största projekt vi har haft i regionen och ett projekt där många olika kompetenser har behövt samverka för att lyckas. Att vi nu har nått den här milstolpen är resultatet av ett starkt lagarbete och en noggrann planering genom hela projektet, säger Gustav Åsenhielm.
Hercules närvaro i Skandiahamnen har också lett till andra uppdrag. När en kaj intill Skandiaporten skadades efter en storm i våras kunde Hercules, som redan hade resurser i området, snabbt mobilisera för en separat insats åt Göteborgs Hamn. Uppdraget låg utanför Skandiaporten och genomfördes direkt åt hamnen.
”*” anger obligatoriska fält